News
17h
Stars Insider on MSNThe world's most expensive foodsWhat does luxury taste like? Well, it tastes expensive—very expensive. The most exquisite ingredients in the world can reach ...
Nestlé Nigeria has once again demonstrated its commitment to providing accessible and affordable nutrition with the launch of ...
ShareIt was a bright and sunny Saturday (April 12, 2025) afternoon. It was a busy day at the Lagos Continental Hotel, with gue sts making their way in and out of the hotel, while the team members were ...
Wigwe University in Isiokpo, Rivers State, is the most expensive university in Nigeria with a tuition fee of ₦12 million per ...
Whether you’re looking for specially formulated infant milk, follow-on formulas, or nutrient-rich cereals, this guide ...
5d
The Punch on MSNJollof rice now costs N25,486 per pot — ReportThe cost of cooking one pot of jollof rice in Nigeria has jumped from N21,300 in September 2024 to N25,486 in March 2025.This is about a 19 per cent increase in the price of the popular dish.This was ...
It is considered healthy, full of big flavours, and contains many superfoods FEATURE | THE INDEPENDENT | African cuisine is ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results